We roepen het al jaren en nu is er ook wetenschappelijk bewijs: de financiële exportsteun van de Nederlandse overheid gaat in tegen het akkoord van Parijs. En draagt hierdoor bij aan gevaarlijke klimaatverandering.
Nederland is een belangrijke speler als het gaat om het geven van exportsteun aan olie-, kolen- en gasprojecten wereldwijd. Maar liefst 1,5 miljard euro per jaar zegt de Nederlandse overheid via haar exportkredietverzekeraar Atradius (DSB) toe aan bedrijven die in het buitenland actief zijn op dit soort projecten. Projecten die veel CO2 uitstoten en het milieu beschadigen.
Ook is er vaak sprake van mensenrechtenschendingen. Zoals we nu zien in Mozambique. Daar heeft Nederland eerder dit jaar nog 1 miljard euro aan steun toegezegd.
Het internationaal onderzoeksbureau genaamd Perspectives Climate Research heeft een speciale methode ontwikkeld om te onderzoeken of landen zich aan de afspraken van Parijs houden. Nederland scoort heel slecht. Zo heeft Nederland nog steeds geen officiële plannen gemaakt om de steun aan olie-, kolen- en gasprojecten in het buitenland te stoppen. En ook wordt er niet gekeken naar wat voor effect deze projecten op het klimaat hebben.
We kunnen hier in Nederland dus goed ons best doen. Maar zolang er Nederland met veel geld olie-, kolen- en gasprojecten in het buitenland steunt, maken we gevaarlijke klimaatverandering alleen maar erger..
Wij roepen daarom de Nederlandse politiek op om de afspraken van Parijs na te komen. En duidelijke plannen te maken om op korte termijn te stoppen met het financieel steunen van olie-, kolen- en gasprojecten in het buitenland. Klimaatverandering stopt immers niet aan de grens.
Shell wil boren naar gas onder de Waddenzee, bij het Friese Ternaard. En niet alleen daar, wereldwijd heeft het bedrijf nog 700 nieuwe olie- en gasvelden in zijn bezit. Voor het klimaat is elk nieuw veld er 1 te veel. Laat de Wadden niet zakken. Steun onze nieuwe rechtszaak tegen Shell. Teken nu!