Met onze test weet je in 1 minuut wat jij jaarlijks kwijt bent door onze afhankelijkheid van olie en gas. Met een warmtepomp en elektrische auto bespaar je. Zonder subsidies op olie- en gasverbruik door bedrijven, zou jij geld overhouden. Ontdek wat je teveel betaalt.
Benzine en gas zijn duurder door de situatie in de Golfregio. Behalve menselijk leed daar, heeft dat ook gevolgen voor jou. Want Nederland is kwetsbaar door onze afhankelijkheid van olie en gas.
We kijken naar 3 dingen:
Hoe meer mensen weten wat ze onnodig betalen, hoe sneller er iets verandert.
Delen op jouw favoriete platform? Kopieer het bericht en deel het:
Grote bedrijven maken woekerwinsten en wij betalen de rekening. Ik betaal onnodig veel per jaar door olie en gas. Weten wat jij teveel betaalt? Doe ook de gratis test: https://bit.ly/sh-overig-energie
Elk jaar betaal jij onnodig door onze afhankelijkheid van olie en gas. Hoe?
✅ Fossiele subsidies: grote olie- en gasbedrijven krijgen miljarden aan belastingkorting voor hun vervuilende activiteiten. Dat geld komt uit jouw portemonnee – via belastingen.
✅ Gas: door slecht geïsoleerde huizen en verouderde cv-ketels vliegt warmte (en geld) de straat op. Terwijl we dat geld hadden kunnen besparen als de overheid die huizen had verduurzaamd in plaats van fossiele subsidies uit te delen.
✅ Olie: de prijs aan de pomp is bizar hoog. Als we sneller waren overgestapt op elektrische auto’s en meer en beter openbaar vervoer, had jij nu minder betaald.
Jij betaalt de hoofdprijs, terwijl olie- en gasbedrijven miljarden woekerwinstenmaken. En elke crisis zorgt voor nog hogere rekeningen. Het kan anders:
✅ Stop met belastingvoordeel voor vervuilers → Dat geld kan naar jouw portemonnee of naar betere isolatie.
✅ Snel schakelen naar schone energie → Minder afhankelijk van het buitenland = lagere kosten.
✅ Eis verandering → Teken de oproep en deel deze test.
Veel mensen maken zich zorgen over hoge energieprijzen. Maar het is niet altijd makkelijk om te zien waar die vandaan komen of wat eraan te doen is. Deze test maakt inzichtelijk hoeveel onze afhankelijkheid van olie en gas kost.
De uitkomst laat zien waarom het belangrijk is om die afhankelijkheid te verminderen. Dat maakt ons als land én jou als individu minder kwetsbaar voor prijsschommelingen. Bovendien is het beter voor het klimaat, en dat is goed voor ons allemaal.
De uitslag is betrouwbaar, maar is bedoeld als schatting. Je krijgt een globaal beeld van wat je in jouw situatie jaarlijks kwijt bent aan onze afhankelijkheid van olie en gas. De uitslag geeft een beeld van de verbruikskosten, maar niet van de aanschafkosten, verzekeringen en onderhoud.
Voor deze test heeft Milieudefensie een rekenmodel ontwikkeld op basis van data van onder andere het CBS (Centraal Bureau voor de Statistiek), RVO (Rijksdienst voor Ondernemend Nederland), NVDE (Nederlandse Vereniging Duurzame Energie) en PwC (PricewaterhouseCoopers).
Het model laat zien hoeveel geld huishoudens besparen als ze een warmtepomp en/of een elektrische auto zouden hebben, en als de overheid stopt met subsidies voor olie en gas. Dit zijn de belangrijkste kosten voor huishoudens die samenhangen met het gebruik van olie en gas.
De uitkomst is een zo nauwkeurig mogelijke benadering van de kosten in jouw situatie.
> Een uitgebreide versie vind je hier.
Dat is vooral een kwestie van politieke wil. Schone energie is aan een onstuitbare opmars bezig, maar wordt afgeremd door onze afhankelijkheid van olie en gas. En door tegenwerking van grote olie- en gasbedrijven, die veel geld verdienen door het in stand houden van de huidige situatie.
Daarom draaien onze economie en onze huishoudens nu nog grotendeels op olie en gas. Dat maakt ons kwetsbaar en is slecht voor het klimaat. Maar als wij met z'n allen van ons laten horen, zullen politici naar ons moeten luisteren. Daarom is het belangrijk dat jij jouw ervaringen deelt op sociale media en met vrienden en bekenden.
Omdat ze na een tijdje ook weer zullen stijgen. Want elke crisis is het weer raak. En helaas worden mensen met lagere inkomens en slecht geïsoleerde huizen het hardst getroffen. Maar ook zonder crises, kost onze afhankelijkheid van olie en gas ieder van ons elk jaar weer heel veel geld. Daarom moeten we er zo snel mogelijk van af.
Het geld dat we uitsparen, kunnen we inzetten om de slechtst geïsoleerde woningen in Nederland te isoleren. En veel meer mensen aan zonnepanelen, warmtepompen, elektrische auto's en betaalbaar OV te helpen. Dan hebben we veel minder last van prijsstijgingen.
Als jij in Groningen zou wonen zou je dit niet zo snel denken. Enorm veel huizen staan daar nog in de steigers vanwege schade door aardbevingen, of zijn afgebroken. De compensatie en het herstel van de schade is nog steeds niet goed geregeld.
We kunnen niet van de Groningers vragen opnieuw door die ellende heen te gaan. Bovendien is het helemaal niet nodig. We zijn veel goedkoper uit als we tochtige en slecht geïsoleerde woningen isoleren en veel meer huizen op aardwarmte aansluiten of voorzien van warmtepompen. En dat elk jaar weer.
Als we nog zo'n 10 tot 15 kunnen wachten tot er een nieuwe centrale staat... Want zo lang duurt het zeker. En wat dacht je van het gigantische bedrag dat ervoor nodig is. En wie moet dat geld opbrengen? Wij met z'n allen, als belastingbetalers. Want er is geen energiebedrijf dat die kosten kan en wil betalen.
En dan hebben we het nog niet eens over de bekende bezwaren, waarvan het radioactieve afval misschien wel het grootste probleem is. Dat moet tot honderdduizenden jaren veilig opgeslagen worden. Probeer je het maar eens voor te stellen.
Het vervelende van compensatie, is dat het niets oplost. Hoe hard sommige mensen dat geld ook nodig hebben. Elke nieuwe crisis roept weer dezelfde vraag op. Terwijl grote olie- en gasbedrijven rijk worden van de energiecrisis, moet de overheid mensen compenseren vanwege de stijgende prijzen. Dat geld kunnen we beter uitgeven aan het vergroenen van de tochtige en slecht geïsoleerde huizen van mensen die dat zelf niet kunnen.
Met een eenmalige investering van 3 miljard euro kunnen we alle woningen in Nederland, van mensen die leven in energiearmoede, isoleren. Dat levert deze huishoudens bij de huidige gasprijs een lagere energierekening op van 600 tot 1000 euro per jaar, elk jaar weer. Kortom: meer investeren, minder compenseren.
Jij ziet nu wat onze afhankelijkheid van olie en gas jou kost. Maar het hoeft niet zo te blijven. Door samen te eisen dat de overheid stopt met fossiele subsidies en kiest voor eigen, groene energie, maken we Nederland minder kwetsbaar. En dat scheelt jou geld. In je eentje begin je niks, samen staan we sterk. We kunnen niet wachten.
De gegevens die je voor deze test invult, worden niet door Milieudefensie bewaard en zijn (dus) ook niet tot jou persoonlijk te herleiden.
i
Label A (A+): zeer goed geïsoleerd, vaak met warmtepomp en zonnepanelen, of een recente nieuwbouwwoning.
Label B: redelijk tot goed geïsoleerd, vaak een woning uit de jaren 80-90 met spouwmuur- en dakisolatie en een HR-ketel.
Label C: basis isolatie (minimaal dubbel glas is essentieel), redelijk zuinig.
Label D-G: slecht geïsoleerd, vaak enkel glas, geen muur- of vloerisolatie, oudere cv-ketel.