Palmolieactivist uit Liberia krijgt internationale milieuprijs

Amsterdam, 29 april 2019 – De winnaar van de prestigieuze milieuprijs Goldman Environmental Prize voor Afrika is Alfred Lahai Brownell, een advocaat en mensenrechtenactivist uit Liberia. Hij ontvangt de prijs voor zijn strijd tegen de palmolie-industrie in Liberia. Deze industrie vernietigt op grote schaal tropisch regenwoud en schendt mensenrechten.

Green Advocates, de organisatie van Brownell, werkt samen met Milieudefensie tegen misstanden bij het palmoliebedrijf Golden Veroleum Liberia (GVL). Nederlandse banken zoals ABN AMRO, Rabobank en Robeco dragen met hun financiering actief bij aan de vernietiging van het regenwoud en de mensenrechtenschendingen in Liberia.

Gevaar voor eigen leven
Brownell verzet zich tegen palmoliebedrijf GVL. Het bedrijf pikte land in van bewoners om er daarna palmolie te verbouwen. Samen met gedupeerde bewoners diende Brownell daarover klachten in bij de organisatie voor duurzame palmolie (RSPO) waar GVL lid van is. Brownell helpt lokale bewoners om te strijden tegen de palmolie-industrie, zoals tegen de MOPP plantage, die door de Nederlandse ontwikkelingsbank FMO wordt gefinancierd. In 2016 werd hij gedwongen Liberia te verlaten omdat hij er zijn leven niet meer zeker was. Vanuit de Verenigde Staten zet hij nu zijn werk voort.

Vuile handen van Rabo en ABN AMRO
ABN AMRO en Rabobank geven leningen uit aan verschillende onderdelen van Golden Agri-Resources (GAR). Via een investerings-constructie in belastingparadijzen is GAR de eigenaar van GVL. De banken zijn herhaaldelijk door Milieudefensie aangesproken op hun investeringen in ontbossing en hun medewerking aan mensenrechtenschendingen in Liberia. Toch blijven de banken, pensioenfonds Zorg en Welzijn en vermogensbeheerders Robeco en ACTIAM (o.a. Reaal en Zwitserleven) het bedrijf financieren.

Vader Aarde, de happy populist: "Deel mijn verhaal. want als ik ga, gaan we allemaal"

Vader Aarde hier! Mensen, de verkiezingen komen eraan. Laten we deze keer opkomen voor onszelf. En dan vooral voor mij. Want als ik ga, gaan we allemaal. Dus doe mee en deel mijn verhaal.

Loading...