Wil je op de hoogte blijven van Maximumsnelheid? Meld je dan aan voor de nieuwsbrief Verkeer!
Dit dossier maakt onderdeel uit van ons thema Verkeer.
De 80-kilometerzones zijn landelijk ingevoerd om de luchtkwaliteit te verbeteren en geluidsoverlast tegen te gaan van snelwegen in de stad. Dit heeft goede effecten, want hoe langzamer er wordt gereden, hoe minder uitstoot van vuile lucht en geluidsoverlast er is.
Ivo Stumpe, coördinator van de verkeerscampagne van Milieudefensie: "Minister Schultz van Infrastructuur en Milieu wil deze goed werkende maatregel de nek om draaien, maar stelt daar geen enkele compensatie tegenover om bijvoorbeeld de luchtkwaliteit te verbeteren. Bovendien stimuleert ze de ongebreidelde groei van asfalt en neemt het autoverkeer daardoor enorm toe. De overlast voor omwonenden wordt dus steeds groter. De gevolgen voor de gezondheid van mensen zijn enorm."
Luchtvervuiling is een van de grotere gezondheidsproblemen van Nederland. In bijna geen ander Europees land is de lucht zo ongezond. Het verkeer is de hoofdoorzaak van de hoge concentraties fijnstof en stikstofdioxide. Nederland voldoet dan ook niet aan de Europese normen voor luchtkwaliteit. Ondermeer bij de A10-west worden die nog steeds regelmatig overschreden. Ivo Stumpe: "Minister Schultz wil omwonenden van snelwegen letterlijk laten stikken om alle ruimte te geven aan automobilisten. Milieudefensie hoopt dat de Tweede Kamer haar plan morgen resoluut van tafel veegt."